Vesannon seurakunta

http://www.vesannonseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

22,0 %

Äänestäneitä 340
Äänioikeutettuja 1543

Ennakkoäänestysprosentti

16,7 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

30,3 %

Äänestäneitä 10
Äänioikeutettuja 33

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 15 kpl
Valituista uusia 6 kpl
keski-ikä vuotta 64 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Tuija Hokkanen  Luokanopettaja 2 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 282,00 * 43
Saara Rossi  Sairaanhoitaja 17 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 141,00 * 35
Anne Pasanen yrittäjä/perushoitaja 16 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 94,00 * 30
Anna-Liisa Markkanen Lastentarhanopettaja 13 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 70,50 * 26
Eeva Jäntti  Maatalousyrittäjä 7 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 56,40 * 22
Tuulikki Vilhunen Eläkeläinen 18 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 47,00 * 20
Jari Malinen  Maa- ja metsätalousyrittäjä 12 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 40,29 * 20
Maija Röntynen-Huttunen perushoitaja, eläkeläinen 21 Yhteinen kirkkomme -ehdokaslista 37,00 * 19
Toini Hotokka  Eläkeläinen 3 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 35,25 * 20
Pekka Korhonen Rak.ins. 10 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 31,33 * 12
Aapo Hämäläinen Eläkeläinen 5 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 28,20 * 12
Seija Huttunen Ompelija 4 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 25,64 * 11
Marja-Liisa Kuhmonen Maatilan emäntä 11 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 23,50 * 9
Marita Marttinen  Eläkeläinen 14 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 21,69 * 7
Tapio Nuutinen Eläkeläinen 15 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 20,14 * 5

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Mirja Korhonen Eläkeläinen 9 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 18.8 5
Tapani Oittinen   insinööri, kirvesmies 20 Yhteinen kirkkomme -ehdokaslista 18.5 9
Satu Hänninen   Työtön 6 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 17.625 3
Hannele Kokko   Eläkeläinen 8 Elävä Seurakunta -ehdokaslista 16.5882 2
Risto Simonen   Aikuiskouluttaja 22 PS - Peruskristillinen seurakunta - Yhteisöllinen kotiseurakunta -ehdokaslista 14.0 10
Riitta Kukko   Eläkeläinen, palkkasihteeri 19 Yhteinen kirkkomme -ehdokaslista 12.3333 9
Seija Berg   Maatalouslomittaja 23 PS - Peruskristillinen seurakunta - Yhteisöllinen kotiseurakunta -ehdokaslista 7.0 4

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja